  • Mfr # PBT6-3002100X
  • Zoro # G605307983
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3.50" (3-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.2500" (1/4)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Max. Bore Dia.
2.100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PBT6-3002100X
Overall Length
3.50" (3-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.2500" (1/4)
Shank Dia.
0.3750" (3/8)
Max. Bore Dia.
2.100"
Offset
0.1125"
Min. Bore
0.3200"
Projection
0.0500"
Finish
AlTiN
Description
0.3200" Min Bore DIA x 2.100" Max Bore Depth x 0.0500" Projection x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 3.50" (3-1/2) Overall Length x 0.006" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Top Rake Chipbreaker Right Hand, AlTiN Coated