  • Mfr # BB-1801500S
  • Zoro # G7910226
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.045"
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-1801500S
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Dia.
.180"
Bore Depth
1.500"
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Split Length
0.175"
Neck Dia.
0.1350"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.045"
Finish
Uncoated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0450 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Cutting Application
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Series
BBS
Offset Point
0.0550 in
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0550 in, Micro-Quik Tool Holder