  • Mfr # BB-2301150
  • Zoro # G4397985
Bore Depth
1.150"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-2301150
Bore Depth
1.150"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1.1500 in
Split Length
0.220"
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Finish
Uncoated
Projection
0.0570 in
Offset Point
0.0740 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Series
BB
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in