  • Mfr # BBL-160500X
  • Zoro # G0979897
/ea
Key Features
Overall Length
2"
Cutting Direction
Left Hand
Finish
AlTiN
Radius
0.0060"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BBL-160500X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2"
Radius
0.0060"
Shank Dia.
3/16"
Groove Width
1/8"
Split Length
9/64"
Neck Dia.
0.1200"
Max. Bore Depth
1/2"
Min. Bore Dia.
0.1600"
Details
Cutting Direction
Left Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Description
0.160" Min Bore DIA x 0.500" (1/2) Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.040" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Left Hand, AlTiN Coated