  • Mfr # BB-2301200G
  • Zoro # G7918942
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-2301200G
Bore Depth
1.200"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Max. Bore Depth
1.2000 in
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.1730"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0570 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Cutting Application
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.0740 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Series
BB
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0740 in