  • Mfr # QBB-050250-000X
  • Zoro # G611946350
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Projection
0.0130 in
Min. Bore
0.0550 in (1.4 mm)
Neck Dia. (In.)
0.0370 in
SAE or Metric
SAE
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-050250-000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Neck Dia. (In.)
0.0370 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
1/4 in
Length from Holder
0.590 in
Head Width
0.050 in
Details
Projection
0.0130 in
Min. Bore
0.0550 in (1.4 mm)
SAE or Metric
SAE
Finish
AlTiN
Left/Right Hand
Right Hand
Offset
Description
0.0550in 1.4 mm Min Bore DIA x 0.250in 1/4 Max Bore Depth x 0.0130in Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated