  • Mfr # BB-2301200S
  • Zoro # G8142321
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-2301200S
Bore Depth
1.200"
Min. Bore Dia.
0.2300 in
Max. Bore Depth
1.2000 in
Neck Dia.
0.1730"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Finish
Uncoated
Projection
0.0570 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Cutting Application
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
BBS
Offset Point
0.0740 in
Center to Cutting Tip
0.0740 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0740 in, Micro-Quik Tool Holder