  • Mfr # BB-2901100
  • Zoro # G8043515
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Bore Depth
1.100"
Bore Dia.
.290"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-2901100
Overall Length
2-1/2 in
Bore Depth
1.100"
Bore Dia.
.290"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
5/16 in
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1.1000 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.220"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.073"
Projection
0.0720 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BB
Offset Point
0.1340 in
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Cutting Application
Boring
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1340 in