  • Mfr # BB-3201000S
  • Zoro # G8309472
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3201000S
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
1.000"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Angle
.080"
Finish
Uncoated
Projection
0.0800 in
Offset Point
0.1330 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Cutting Application
Boring
Series
BBS
Boring Bar Type
Measurement System
Fractional Inch
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder