  • Mfr # BB-3201250S
  • Zoro # G8303041
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.320"
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3201250S
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.320"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
1.250"
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Neck Dia.
0.2400"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.080"
Application
Boring
Finish
Uncoated
Projection
0.0800 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.1330 in
Series
BBS
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Boring
Boring Bar Type
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder