  • Mfr # BB-3601250SG
  • Zoro # G7967863
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601250SG
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.250"
Shank Dia.
3/8 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.090"
Projection
0.0900 in
Series
BBS
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
TiN
Boring Bar Type
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.1730 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1730 in, Micro-Quik Tool Holder