  • Mfr # BB-3601800
  • Zoro # G4402151
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.090"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BB-3601800
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
1.800"
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
1.8000 in
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0900 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Series
BB
Offset Point
0.1730 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in