  • Mfr # BBL-1801100
  • Zoro # G8433241
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/4 in
Application
Boring
Bore Depth
1.100"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-1801100
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
1.100"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.180"
Max. Bore Depth
1.1000 in
Min. Bore Dia.
0.1800 in
Split Length
0.175"
Groove Width
0.1500"
Neck Dia.
0.1350"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.045"
Finish
Uncoated
Projection
0.0450 in
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.0550 in
Offset Point
0.0550 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Series
BBL
Boring Bar Type
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0550 in