  • Mfr # BBL-2001000
  • Zoro # G8376426
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Left Hand
Bore Dia.
.200"
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BBL-2001000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2 in
Bore Dia.
.200"
Bore Depth
1.000"
Shank Dia.
1/4 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Max. Bore Depth
1 in
Neck Dia.
0.1500"
Split Length
0.175"
Groove Width
0.1500"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Left Hand
Application
Boring
Finish
Uncoated
Angle
.050"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0500 in
Cutting Application
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Offset Point
0.0750 in
Series
BBL
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.0750 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.0750 in