  • Mfr # BBL-2901250
  • Zoro # G8306986
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-2901250
Overall Length
2-1/2 in
Shank Dia.
5/16 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.290"
Bore Depth
1.250"
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1-1/4 in
Neck Dia.
7/32"
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Angle
.073"
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Projection
0.0720 in
Cutting Application
Boring
Series
BBL
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.1340 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1340 in