  • Mfr # BBL-2901500
  • Zoro # G8288077
Overall Length
2-1/2 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.290"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-2901500
Overall Length
2-1/2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.290"
Shank Dia.
5/16 in
Bore Depth
1.500"
Min. Bore Dia.
0.2900 in
Max. Bore Depth
1-1/2 in
Neck Dia.
7/32"
Split Length
0.220"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.073"
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Left Hand
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0720 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Measurement System
Fractional Inch
Boring Bar Type
Offset Point
0.1340 in
Center to Cutting Tip
0.1340 in
Cutting Application
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBL
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1340 in