  • Mfr # BB-160400G
  • Zoro # G8055485
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.040"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-160400G
Overall Length
2 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Depth
.400"
Bore Dia.
.160"
Shank Dia.
3/16 in
Max. Bore Depth
0.4000 in
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Neck Dia.
0.1200"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Angle
.040"
Finish
TiN Coated
Application
Boring
Projection
0.0400 in
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Measurement System
Fractional Inch
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.0660 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Boring
Cutting Application
Series
BB
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0660 in