  • Mfr # BB-160400SG
  • Zoro # G7818081
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-160400SG
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
.400"
Bore Dia.
.160"
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Max. Bore Depth
0.4000 in
Neck Dia.
0.1200"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
TiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Angle
.040"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0400 in
Center to Cutting Tip
0.0660 in
Finish - Machining
TiN
Cutting Application
Boring
Boring Bar Type
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBS
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.0660 in
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.0660 in, Micro-Quik Tool Holder