  • Mfr # QPF-200600X
  • Zoro # G8024265
Overall Length
2 in
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Profiling
Finish
AlTiN Coated
Bore Dia.
.180"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QPF-200600X
Overall Length
2 in
Bore Dia.
.180"
Shank Dia.
1/4 in
Bore Depth
.600"
Radius
.008 in
Neck Dia.
0.1700"
Max. Bore Depth
0.600"
Groove Width
0.1600"
Min. Bore Dia.
0.2000"
Corner Radius
0.008"
Details
Item
Quick Change Profiling Tool
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Profiling
Finish
AlTiN Coated
Projection
.080 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish - Machining
AlTiN
Primary Material Application
Alloy Steel, Inconel, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium, Tool Steel
Measurement System
Fractional Inch
Offset
0.115"