  • Mfr # QBM-200750X
  • Zoro # G8457057
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
1/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBM-200750X
Overall Length
2 in
Shank Dia.
1/4 in
Radius
0.0080 in
Bore Depth
.750"
Bore Dia.
.200"
Max. Bore Depth
3/4 in
Min. Bore Dia.
0.2000 in
Neck Dia.
0.1840"
Groove Width
0.1190"
Corner Radius
0.008"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Finish
AlTiN Coated
Projection
0.0200"
Offset Point
0.0950 in
Finish - Machining
AlTiN
Boring Bar Type
Boring
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Overhang
0.8530 in
Center to Cutting Tip
0.0950 in
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Boring
Series
QBM
Side Cutting Edge Angle
10 Degrees
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, AlTiN, 0.0950 in, Micro-Quik Tool Holder