  • Mfr # QBT-1201000X
  • Zoro # G7888097
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Angle
.020"
Finish
AlTiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBT-1201000X
Overall Length
2 in
Bore Dia.
.120"
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.0040 in
Bore Depth
1.00"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.1200 in
Corner Radius
0.004"
Groove Width
0.0570"
Split Length
0.095"
Neck Dia.
0.1000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.020"
Finish
AlTiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
For Boring Top Rake
Projection
0.0200 in
Cutting Application
Boring, Finishing
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Finish - Machining
AlTiN
Side Cutting Edge Angle
20 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Boring Bar Type
Top Rake Chipbreaker
Overhang
1.0900 in
Offset Point
0.0260 in
Series
QBT
Offset
0.050"
Material - Machining
Description
Boring Bar, Top Rake Chipbreaker, AlTiN, 0.0260 in, Micro-Quik Tool Holder