  • Mfr # QBB-140800-000X
  • Zoro # G0986687
Overall Length
2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0350"
Shank Dia.
3/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB-140800-000X
Overall Length
2"
Shank Dia.
3/16"
Min. Bore Dia.
9/64"
Groove Width
1/8"
Neck Dia.
0.1050"
Max. Bore Depth
0.800"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0350"
Description
0.140" (9/64) Min Bore DIA x 0.800" Max Bore Depth 0.1250" (1/8) Tooth Width 0.035" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated