  • Mfr # QPR-1601000X
  • Zoro # G8135382
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Application
For Reverse Boring
Radius
0.0080 in
Material
C2 Micrograin Carbide
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QPR-1601000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Radius
0.0080 in
Bore Dia.
.160"
Shank Dia.
3/16 in
Bore Depth
1.00"
Max. Bore Depth
1 in
Min. Bore Dia.
0.1600 in
Corner Radius
0.008"
Neck Dia.
0.1100"
Groove Width
0.0420"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
For Reverse Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
AlTiN Coated
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.050"
Projection
0.0500 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
AlTiN
Center to Cutting Tip
0.0663 in
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Split Geometry
Series
QPR
Overhang
1.0900 in
Side Cutting Edge Angle
50 Degrees
Offset Point
0.0663 in
Measurement System
Fractional Inch
Cutting Application
Finishing, Radial Profiling, Thread Relief
Boring Bar Type
Radial Profiling
Material - Machining
Description
Boring Bar, Radial Profiling, AlTiN, 0.0663 in, Micro-Quik Tool Holder