  • Mfr # QBT-4601600
  • Zoro # G7990166
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
3 in
Shank Material
Carbide
Bore Depth
1.60"
Bore Dia.
.460"
Shank Dia.
1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBT-4601600
Overall Length
3 in
Bore Depth
1.60"
Bore Dia.
.460"
Shank Dia.
1/2 in
Radius
0.0060 in
Min. Bore Dia.
0.4600 in
Max. Bore Depth
1.6000 in
Split Length
0.285"
Groove Width
0.2110"
Corner Radius
0.006"
Neck Dia.
0.3850"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
For Boring Top Rake
Cutting Direction
Right Hand
Finish
Uncoated
Angle
.075"
Projection
0.0750 in
Side Cutting Edge Angle
20 Degrees
Measurement System
Fractional Inch
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.2100 in
Boring Bar Type
Top Rake Chipbreaker
Cutting Application
Boring, Finishing
Features
Coolant Fed Enabled Shank Design;Corner Radius Profile;Polished Face for Reducing Galling
Center to Cutting Tip
0.2100 in
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Series
QBT
Overhang
2.0400 in
Offset
0.193"
Material - Machining
Description
Boring Bar, Top Rake Chipbreaker, Bright (Uncoated), 0.2100 in, Micro-Quik Tool Holder