  • Mfr # QBT4-080150
  • Zoro # G311946759
/ea
Key Features
Overall Length
1-1/2 in
Finish
UN
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.0900 in
Bore Depth
0.150 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBT4-080150
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1-1/2 in
Bore Depth
0.150 in
Shank Dia.
3/16 in
Radius
0.004 in
Neck Dia. (In.)
0.0650 in
Head Width
0.080 in
Length from Holder
0.590 in
Details
Finish
UN
Left/Right Hand
Right Hand
Min. Bore
0.0900 in
SAE or Metric
SAE
Offset
Projection
1/64 in
Description
0.0900in Min Bore DIA x 0.150in Max Bore Depth x 0.0150in 1/64 Projection x 0.1875in 3/16 Shank DIA x 1.50in 1-1/2 Overall Length x 0.004in Corner Radius - Carbide Quick Change - Top Rake Boring Standard Right Hand