  • Mfr # BB-3202500G
  • Zoro # G8053701
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3202500G
Overall Length
4 in
Shank Dia.
3/8 in
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
2.500"
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2400"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
TiN Coated
Angle
.080"
Application
Boring
Projection
0.0800 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Boring Bar Type
Boring
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.1330 in
Series
BB
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Finish - Machining
TiN
Cutting Application
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in