  • Mfr # BB-3202500SG
  • Zoro # G7930334
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3202500SG
Overall Length
4 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
2.500"
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Neck Dia.
0.2400"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Application
Boring
Cutting Direction
Right Hand
Angle
.080"
Finish
TiN Coated
Projection
0.0800 in
Finish - Machining
TiN
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Series
BBS
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Offset Point
0.1330 in
Boring Bar Type
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Cutting Application
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder