  • Mfr # BB-3202500S
  • Zoro # G7814353
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Shank Dia.
3/8 in
Angle
.080"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3202500S
Overall Length
4 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.320"
Bore Depth
2.500"
Min. Bore Dia.
0.3200 in
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Neck Dia.
0.2400"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Angle
.080"
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Projection
0.0800 in
Boring Bar Type
Boring
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Series
BBS
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Offset Point
0.1330 in
Cutting Application
Center to Cutting Tip
0.1330 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Measurement System
Fractional Inch
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1330 in, Micro-Quik Tool Holder