  • Mfr # BB-3602000SG
  • Zoro # G7989703
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Bore Depth
2.000"
Application
Boring
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-3602000SG
Overall Length
4 in
Bore Depth
2.000"
Shank Dia.
3/8 in
Bore Dia.
.360"
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
2 in
Neck Dia.
0.2700"
Split Length
0.245"
Groove Width
0.2000"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Application
Boring
Finish
TiN Coated
Angle
.090"
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0900 in
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
TiN
Offset Point
0.1730 in
Boring Bar Type
Series
BBS
Measurement System
Fractional Inch
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Cutting Application
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1730 in, Micro-Quik Tool Holder