  • Mfr # BB-3602500G
  • Zoro # G8200866
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Bore Dia.
.360"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-3602500G
Overall Length
4 in
Bore Dia.
.360"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
3/8 in
Bore Depth
2.500"
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Neck Dia.
0.2700"
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Application
Boring
Angle
.090"
Finish
TiN Coated
Material
C2 Micrograin Carbide
Projection
0.0900 in
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Boring Bar Type
Measurement System
Fractional Inch
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Cutting Application
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Finish - Machining
TiN
Series
BB
Offset Point
0.1730 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.1730 in