  • Mfr # IT-120500
  • Zoro # G4384834
/ea
Key Features
Overall Length
2 in
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Shank Dia.
3/16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
IT-120500
Dimensions
Overall Length
2 in
Shank Dia.
3/16 in
Max. Depth
0.500"
Hole Dia.
.120"
Radius
0.0020"
Max. Hole Depth
1/2 in
Min. Hole Dia.
0.1200 in
Neck Dia.
0.0850"
Max. Bore Depth
1/2"
Groove Width
0.0350"
Split Length
0.070"
Min. Bore Dia.
0.1200"
Thread Size
Details
Item
Threading Tool
Shank Material
Carbide
Finish
Uncoated
Style
Internal Threading Tool
Projection
0.0300 in
Material
C2 Micrograin Carbide
Cutting Direction
Right Hand
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Cutting Application
Threading
Thread Standard
ANSI, Metric 60 Degrees , UN
Max. Threads per Inch
56
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.0260 in
Series
IT
Min. Teeth per Inch
32
Measurement System
Fractional Inch
Offset Point
0.0170 in
Cutter Material
Thread Direction
Right Hand
Included Angle
60 Degrees
Features
Offset
0.017"
Description
Threading Tool, Included Angle 60 Degrees , Carbide, Bright (Uncoated), 0.0260 in, Threading