  • Mfr # BB-4902000S
  • Zoro # G7862233
Overall Length
4 in
Bore Depth
2.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB-4902000S
Overall Length
4 in
Bore Depth
2.000"
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Max. Bore Depth
2 in
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Groove Width
0.3000"
Finish
Uncoated
Projection
0.1220 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Series
BBS
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Offset Point
0.2400 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Micro-Quik Tool Holder