  • Mfr # BB-4902500S
  • Zoro # G8267366
Overall Length
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-4902500S
Overall Length
4 in
Bore Depth
2.500"
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Groove Width
0.3000"
Finish
Uncoated
Projection
0.1220 in
Series
BBS
Offset Point
0.2400 in
Measurement System
Fractional Inch
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.2400 in, Micro-Quik Tool Holder