  • Mfr # QBB-110150-000
  • Zoro # G005307644
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0820"
Min. Bore
0.1220"
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-110150-000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0820"
Max. Bore Dia.
0.150"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Min. Bore
0.1220"
Left/Right Hand
right hand
Finish
UN
Projection
0.0280"
Offset
0.0163"
Description
0.1220" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0280" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand