  • Mfr # BB-4902500SG
  • Zoro # G7965404
Overall Length
4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BB-4902500SG
Overall Length
4 in
Bore Depth
2.500"
Max. Bore Depth
2-1/2 in
Min. Bore Dia.
0.4900 in
Groove Width
0.3000"
Neck Dia.
0.3680"
Split Length
0.320"
Finish
TiN Coated
Projection
0.1220 in
Finish - Machining
TiN
Features
Sharp Corner Profile;Split Geometry
Center to Cutting Tip
0.2400 in
Series
BBS
Straight with Three Flats
Compatible with Product Type
Micro-Quik Tool Holder
Offset Point
0.2400 in
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, TiN, 0.2400 in, Micro-Quik Tool Holder