  • Mfr # BB-2901000X
  • Zoro # G0979328
/ea
Key Features
Overall Length
2-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Radius
0.0060"
Shank Dia.
5/16"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BB-2901000X
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2-1/2"
Radius
0.0060"
Shank Dia.
5/16"
Split Length
0.220"
Neck Dia.
7/32"
Max. Bore Depth
1"
Min. Bore Dia.
0.2900"
Groove Width
0.2000"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
AlTiN
Projection
0.0720"
Description
0.290" Min Bore DIA x 1.000" (1) Max Bore Depth 0.2000" Tooth Width 0.072" Projection x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 2.50" (2-1/2) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated