  • Mfr # BBL-3603000
  • Zoro # G7946093
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Overall Length
4 in
Shank Material
Carbide
Bore Dia.
.360"
Material
C2 Micrograin Carbide
Bore Depth
3.000"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BBL-3603000
Overall Length
4 in
Bore Dia.
.360"
Bore Depth
3.000"
Radius
0.0050 in to 0.0080 in
Shank Dia.
3/8 in
Min. Bore Dia.
0.3600 in
Max. Bore Depth
3 in
Groove Width
0.2000"
Split Length
0.245"
Neck Dia.
0.2700"
Details
Item
Boring Bar
Shank Material
Carbide
Material
C2 Micrograin Carbide
Finish
Uncoated
Cutting Direction
Left Hand
Application
Boring
Angle
.090"
Projection
0.0900 in
Cutting Application
Boring
Shank Type - Machining
Straight with Three Flats
Series
BBL
Measurement System
Fractional Inch
Side Cutting Edge Angle
6 Degrees
Offset Point
0.1730 in
Boring Bar Type
Finish - Machining
Bright (Uncoated)
Center to Cutting Tip
0.1730 in
Features
Corner Radius Profile;Split Geometry
Material - Machining
Description
Boring Bar, Boring, Bright (Uncoated), 0.1730 in