  • Mfr # MBB-080150
  • Zoro # G0987140
Overall Length
1-1/2"
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0100"
Shank Dia.
1/8"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MBB-080150
Overall Length
1-1/2"
Shank Dia.
1/8"
Neck Dia.
0.0600"
Min. Bore Dia.
0.0700"
Groove Width
0.0700"
Max. Bore Depth
0.150"
Details
Cutting Direction
Right Hand
Finish
UN
Projection
0.0100"
Description
0.070" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth 0.0700" Tooth Width 0.010" Projection x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Miniature Boring Right Hand