  • Mfr # QBB8-260750X
  • Zoro # G016049519
Min. Bore
0.2800"
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Bore Depth
0.750" (3/4)
Head Width
0.260"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QBB8-260750X
Shank Dia.
0.3125" (5/16)
Bore Depth
0.750" (3/4)
Head Width
0.260"
Details
Min. Bore
0.2800"
Coating
AlTiN
Description
0.2800in Min Bore DIA x 0.750in 3/4 Max Bore Depth x 0.0650in Projection x 0.3125in 5/16 Shank DIA x 2.00in 2 Overall Length x 0.008in Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated