  • Mfr # BB3-160750X
  • Zoro # G705307531
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Min. Bore
0.1760"
Finish
AlTiN
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB3-160750X
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.750" (3/4)
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Radius
0.0030"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Min. Bore
0.1760"
Finish
AlTiN
Projection
0.0400"
Offset
0.0660"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.750" (3/4) Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated