  • Mfr # BB3-140700G
  • Zoro # G105308220
/ea
Key Features
Overall Length
2.00" (2)
Min. Bore
0.1520"
Finish
TiN
Max. Bore Dia.
0.700"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BB3-140700G
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.700"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Radius
0.0030"
Neck Dia. (In.)
0.1050"
Details
Min. Bore
0.1520"
Finish
TiN
Left/Right Hand
right hand
Offset
0.0460"
Projection
0.0350"
Description
0.1520" Min Bore DIA x 0.700" Max Bore Depth x 0.0350" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated