  • Mfr # BB3-160700G
  • Zoro # G105307575
Overall Length
2.00" (2)
Radius
0.0030"
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Projection
0.0400"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB3-160700G
Overall Length
2.00" (2)
Radius
0.0030"
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Max. Bore Dia.
0.700"
Details
Projection
0.0400"
Offset
0.0660"
Min. Bore
0.1760"
Finish
TiN
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.700" Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.0030" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated