  • Mfr # BB6-4602000G
  • Zoro # G205307932
Overall Length
3.00" (3)
Max. Bore Dia.
2.000" (2)
Min. Bore
0.4800"
Projection
0.1150"
Radius
0.0060"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BB6-4602000G
Overall Length
3.00" (3)
Max. Bore Dia.
2.000" (2)
Radius
0.0060"
Neck Dia. (In.)
0.3450"
Shank Dia.
0.5000" (1/2)
Details
Min. Bore
0.4800"
Projection
0.1150"
Offset
0.2100"
Finish
TiN
Description
0.4800" Min Bore DIA x 2.000" (2) Max Bore Depth x 0.1150" Projection x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 3.00" (3) Overall Length x 0.0060" Radius - Carbide Boring Standard Right Hand, TiN Coated