  • Mfr # QMBB-020100
  • Zoro # G305308228
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Offset
0.0100"
Projection
0.0020"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Min. Bore
0.0180"
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
QMBB-020100
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Width
0.0250"
Max. Bore Dia.
0.100"
Neck Dia. (In.)
0.0160" (.4 mm)
Details
Offset
0.0100"
Projection
0.0020"
Min. Bore
0.0180"
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Description
0.0180" Min Bore DIA x 0.100" Max Bore Depth x 0.0250" Tooth Width x 0.0020" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Miniature Boring Right Hand