  • Mfr # BLR-375-4X
  • Zoro # G7869827
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/8"
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Length of Cut
0.75 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLR-375-4X
Country of Origin
United States
Dimensions
Dimension Type
Fractional Inch
Milling Diameter
3/8"
Length of Cut
0.75 in
Shank Dia.
3/8 in
Neck Length
2 in
Overall Length
4 in
Neck Dia.
0.355 in
Milling Dia.
0.375 in
Shank Length
1-1/4"
Details
End Mill Material
Carbide
Number of Flutes
4
Single End/Double End
Single
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Grade
C2 Micro Grain
Helix Angle
30 Degrees
End Mill Application
Roughing/Finishing
Finish
AlTiN
List Number
BLR
Shank Type
Straight
Item
Ball End Mill
Cutting Direction
Right Hand
End Mill Style
Ball Nose
Primary Material Application ISO Code
H
Measurement System
Inch
Primary Material Application
Hardened Steel, Tool and Die Steel
Material - Machining
Chip-Breaker
Chip-Breaker Not Included
Shank Type - Machining
Straight
Drilling Tool Configuration
Individual
Coolant Fed
Non-Coolant Through
Finish - Machining
AlTiN
Material Grade - Machining
Micrograin
Description
Ball End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through