  • Mfr # QBB-090400-000X
  • Zoro # G205308304
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Offset
-0.0038"
Max. Bore Dia.
0.400"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB-090400-000X
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.400"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.0700"
Min. Bore
0.1000"
Finish
AlTiN
Projection
0.0200"
Description
0.1000" Min Bore DIA x 0.400" Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand, AlTiN Coated