  • Mfr # QBB-090200-000
  • Zoro # G205308397
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Min. Bore
0.1000"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Projection
0.0200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-090200-000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Max. Bore Dia.
0.200"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.0700"
Details
Min. Bore
0.1000"
Projection
0.0200"
Offset
Finish
UN
Left/Right Hand
right hand
Description
0.1000" Min Bore DIA x 0.200" Max Bore Depth x 0.0200" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand