  • Mfr # QBB3-160900
  • Zoro # G305308518
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.900"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1200"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
QBB3-160900
Overall Length
2.00" (2)
Max. Bore Dia.
0.900"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.1200"
Min. Bore
0.1760"
Offset
0.0663"
Projection
0.0400"
Description
0.1760" Min Bore DIA x 0.900" Max Bore Depth x 0.0400" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 2.00" (2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand