  • Mfr # QBB-100150-000
  • Zoro # G405308050
/ea
Key Features
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0750" (1.9 mm)
Finish
UN
Projection
0.0250"
Offset
0.0063"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
QBB-100150-000
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Neck Dia. (In.)
0.0750" (1.9 mm)
Max. Bore Dia.
0.150"
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Details
Finish
UN
Projection
0.0250"
Offset
0.0063"
Min. Bore
0.1100" (2.8 mm)
Left/Right Hand
right hand
Description
0.1100" (2.8 mm) Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0250" Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand