  • Mfr # QBB3-070150
  • Zoro # G505308141
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Projection
0.0150" (1/64)
Neck Dia. (In.)
0.0550" (1.4 mm)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
QBB3-070150
Overall Length
1.50" (1-1/2)
Shank Dia.
0.1875" (3/16)
Neck Dia. (In.)
0.0550" (1.4 mm)
Max. Bore Dia.
0.150"
Projection
0.0150" (1/64)
Min. Bore
0.0800"
Description
0.0800" Min Bore DIA x 0.150" Max Bore Depth x 0.0150" (1/64) Projection x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 1.50" (1-1/2) Overall Length x 0.003" Corner Radius - Carbide Quick Change - Boring Standard Right Hand